w kraju

strona 2 z 2



miejsce głównie w fotometrii). Do kamery CCD załączony został program do jej sterowania i do obróbki otrzymanych obrazów. Biblioteki do różnych języków programowania oraz przykładowe programy źródłowe są na stronie producenta www.sbig.com. Istnieje kilka programów astronomicznych, które mogą jednocześnie sterować teleskopem i wykonywać zdjęcia. Umożliwiają one m.in. wykonywanie skryptów, które mogą sterować jednocześnie teleskopem i kamerą w czasie obserwacji. Jako pierwszy testowany będzie darmowy program Iris autorstwa Christiana Buila (http://www.astrosurf.com
/buil/us/iris/iris.htm) oraz program AudeLa i ASTP (http://www.astrosurf.com/buil/astp/astp.htm). Dzięki temu ostatniemu będzie można sterować teleskopem i kamerą CCD za pomocą skryptów Tcl/Tk. Dzięki temu możliwe będzie m.in. udostępnianie w celach dydaktycznych teleskopu przez Intemet.
     Firma SBIG w swojej ofercie posiada przyrząd do automatycznej zmiany filtrów (CFW-8) oraz spektrograf (SGS). Tych urządzeń Uniwersytet Opolski na razie nie posiada, ale — jak zapewnił Dyrektor Instytutu Fizyki, prof. Górecki — teleskop zostanie w nie wkrótce “dozbrojony".
Dzięki filtrom będzie można dokonywać pomiarów fotometrycznych oraz rejestrować zdjęcia w kolorze. Spektrograf pozwoli rejestrować widma gwiazd i galaktyk. Jest on wyposażony w dwie siatki dyfrakcyjne (o rozdzielczościach 600 oraz 150 linii na mm) oraz dwie szczeliny (o szerokościach: 18 i 72 mikrometry). Zmieniając siatki i szczeliny, można otrzymać widma o odwrotnościach dyspersji: 4,3 i 1,07 angstrema/piksel i rozdzielczościach 2,4, 10 i 38 angstremów. Odpowiada to zaawansowanym naukowo potrzebom dydaktyki i dolnej granicy badań naukowych. Zakres rejestrowanego widma to 750 i 3200 angstremów. Ten drugi przypadek odpowiada pasmu równemu połowie szerokości całego widma widzialnego. Środek zakresu można regulować za pomocą mikrometru. Spektrograf może pracować praktycznie w całym zakresie widzialnym 3800-7000 A. Zestaw może mierzyć przesunięcia dopplerowskie z dokładnością do 6 km/sek. Rejestracja widma bardzo słabej gwiazdy o jasności 9 magnitudo (stosunek sygnał/szum=10) zajmie około 15 minut. Teleskop będzie służył głównie celom dydaktycznym, ale na zaawansowanym poziomie naukowym. Planowane obserwacje spektroskopowe to głównie obserwacje gwiazd zmiennych: obserwacje jednej gwiazdy w ciągu nocy (np. gwiazdy zmiennej zaćmieniowej) lub rejestracja widm dużej liczby gwiazd, np. gwiazd zmiennych długookresowych. Bez filtrów i spektrografu obserwacje będą dotyczyły szukania supernowych i wykonywania zdjęć planetoid.

Andrzej Czaiński

Poprzednia strona        .....::::||||::::.....     Na górę strony