Jesteś teraz w dziale: Tematyka (podstrona 3 z 5)     

str1

str2

str3

str4

str5



  • Obliczono tensor niejednorodności elektrycznego mikropola w plazmie, poraz pierwszy z uwzględnieniem ekranowania i korelacji. (J. Halenka, Z. Phys. D16, 1 (1990))
  • Dokonanie (B. Grabowski, A. Czaiński, M. S. Dimitrijević: JQSRT 45, 181 (1991)) przybliżonego opisu (w przybliżeniu zderzeniowym) wpływu na kształt linii widmowych tzw. efektu zwrotengo (back reaction) przy praktycznie wszystkich ważnych spektroskopowo rodzajach oddziaływań w plazmie i gazach, tj. gdy żadna, jedna, lub obie zderzające się cząstki mają ładunek elektryczny netto lub trwały moment dipolowy.
  • W rozprawie doktorskiej Wiesława Olchawy pt. "KSZTAŁTY LINII WIDMOWYCH WODORU W ŚWIETLE EMITOWANYM Z PLAZMY, Z UWZGLĘDNIENIEM STRUKTURY SUBTELNEJ" (UMK w Toruniu, 1998) opracowano formalizm i kod komputerowy dla liczenia kształtów linii widmowych wodoru w takich warunkach fizycznych plazmy, w których wkłady (w rozmycie linii) pochodzące od zjawiska Starka i od rozszczepienia subtelnego są porównywalne i nie jest możliwe zaniedbanie żadnego z nich. Odpowiada to zakresowi gęstości elektronów 1011 < Ne(cm-3) < 1015. W formalizmie uwzględniono również szerokość naturalną linii widmowych oraz przesunięcie Lamba-Retherforda.
    Opracowany formalizm jest na tyle ogólny, że wprowadzając do niego odpowiednie uproszczenia można odtworzyć wyniki uzyskane w granicznych przybliżeniach,