1. Znokautował Jimmy Freda, Fred w szpitalu, Jim ma medal. Spośród czterech zdań pochodzących z "analizy" tej fraszki wybierz zdanie, które uważasz za fałszywe.

Na obu zawodników działa w każdej chwili siła ciosu takiej samej wielkości.
Wypadkowa wszystkich sił działających na każdego zawodnika była taka sama.
Czas trwania uderzenia był jednakowy dla obu.
Opisane zdarzenie można traktować jako zderzenie niesprężyste.

2. Ktoś spod Opola pojechał do ciotki do Wrocławia samochodem i licznik kilometrów wykazał, że przebyta odległość wynosiła 79,3 km. Czas jazdy - jak chwalił się niezbyt rozsądny kierowca - wynosił 34 minuty. Gdyby kierowca mówił prawdę, to jego średnia szybkość wynosiłaby około:

270 km/h
230 km/h
140 km/h
43 km/h

Jeśli chce się policzyć szybkość średnią, to wystarczy długość przebytej trasy podzielić przez czas przeznaczony na podróż.

3. Miasto Brzeg leży w połowie trasy Opole - Wrocław. Przypuśćmy, że ktoś jadąc bez zatrzymywania się, przejechał trasę Opole - Brzeg ze średnią szybkością 60 km/h, zaś Brzeg - Wrocław ze średnią szybkością 90 km/h. W takim przypadku średnia szybkość na całej trasie Opole - Wrocław będzie:

Mniejsza niż 75 km/h
75 km/h
Większa niż 75 km/h
Nie do określenia bez podania długości trasy.

4. Zostawmy warunki zadania 3 bez zmiany z jednym małym utrudnieniem. Fizek (bo tak się podróżnik nazywał) zatrzymał się na pół godziny w Brzegu. Teraz jego szybkość średnia na całej trasie będzie:

37 km/h
50 km/h
Taka sama ja w poprzednim zadaniu.
Nie do określenia bez podania długości trasy.

5. Jeśli Fizek przejechał jakiś odcinek trasy ze średnią szybkością 100 km/h, to wskazówka szybkościomierza w jego pojeździe:

Nie musiała w żadnym miejscu na tej trasie wskazać 100 km/h.
Musiała przynajmniej w jednym miejscu na tej trasie wskazać 100 km/h.
Musiała w kilku miejscach na tej trasie wskazać 100 km/h.
Musiała więcej niż przez połowę czasu jazdy wskazywać 100 km/h.

Umówmy się, że będziemy - jak zresztą jest w zwyczaju - rozróżniali prędkość jako wektor od szybkości będącej wielkością skalarną.

6. Motorówka, która nie zmieniając szybkości obrotu śruby, przebywa trasę od jednego mostu na rzece do drugiego i z powrotem w czasie 15 minut, potrzebowałaby na przebycie tej samej długości trasy na spokojnej wodzie:

Także 15 minut.
Mniej niż 15 minut.
Więcej niż 15 minut.
Mniej lub więcej - zależnie od prędkości prądu rzeki.

7. Na rysunku pokazane są dwa tory identyczne co do kształtu, tylko drugi jest odbiciem lustrzanym pierwszego. Jeśli identyczne kulki toczą się bez oporów z taką samą prędkością początkową po obu tych torach, to:


Do końca toru przybędą obie równocześnie.
Pierwsza do celu dotrze kulka na torze pierwszym.
Wyścig wygra kulka na drugim torze.

8. Wróćmy do zadania nr 7. Powiedzmy, że prędkość obu kulek na poziomych odcinkach toru wynosiła 10 m/s, zaś na szczycie pagórka spadła do 5 m/s. Ile mogła wynosić maksymalna prędkość na wklęsłym odcinku toru?

15 m/s
Więcej niż 15 m/s
Mniej niż 15 m/s

9. Wiesz na czym polega zasada względności ruchu? Jeśli tak, to rozpoznasz, które z poniższych czterech prawdziwych zdań ma z tą zasadą najwięcej wspólnego:

Ruch polega na przemieszczaniu się ciał w czasie i przestrzeni.
Ruch można opisać jednoznacznie podając wartość położenia i prędkości w dowolnej chwili t.
Wszystkie układy inercjalne są równoważne.
Ażeby poruszający się obiekt zmienił kierunek ruchu, musi go popchać niezrównoważona siła.

10. Z wysokiej palmy urwał się orzech kokosowy. Sekundę później - drugi. Od tej chwili zmianę odległości d między dwoma orzechami w czasie t, zanim spadną na ziemię, można przedstawić tak, jak to pokazuje wykres:





11. Z pewnej odległości nad ziemią wystrzelono dwa pociski: jeden pionowo w górę, drugi pionowo w dół - oba z prędkością v0. Który z czterech wykresów najlepiej przedstawia prędkość jednego z nich względem drugiego w zależności od czasu, licząc od chwili wystrzału?





12. Jeśli helikopter schodzący pionowo w dół z prędkością 10 m/s zgubił ciężki ładunek, który po sekundzie uderzył w ziemię, to wysokość na jakiej znajdował się helikopter w momencie oderwania się ładunku, wynosiła w przybliżeniu:

5 m
10 m
15 m
20 m

13. Ale trudne!
Pionowy kołek drga w strumieniu o stałej głębokości, wytwarzając falę pokazaną na rysunku. Rysunek obrazuje w odpowiedniej skali fale widziane z kładki nad strumieniem, który płynie ze stałą prędkością x. Jeśli szybkość rozprzestrzeniania się fali na spokojnej wodzie wynosi 20 cm/s, to policzone z wykresu x musi być równe:

10 cm/s
20 cm/s
40 cm/s
60 cm/s

14. Wykres przedstawia zależność drogi od czasu dla pewnego ruchu. Który zestaw poprawnie ilustruje znaki prędkości i przyspieszenia w chwili tp?


      prędkość                   przyspieszenie
dodatnia                     dodatnie
dodatnia                     ujemne
ujemna                       dodatnie
ujemna                       ujemne


15. Stary rybak płynąc motorówką pod prąd zgubił pod mostem kapelusz. A że się zdrzemnął, nie zauważył zguby i dopiero po pół godzinie zawrócił, by - (uwaga!) słomkowego kapelusza 5 km poniżej mostu. I tu jest problem: jak szybko płynęła rzeka?

10 km/h
5 km/h
2,5 km/h
Za mało danych, by odpowiedzieć na pytanie.


16. Który z poniższych warunków zmieniłby wynik zad. Nr 15?
(Zakładając, że ewentualnie brakujące dane są znane)

Rybak gubiąc kapelusz płynął z prądem.
Śruba motorówki kręciła się zbyt wolno, by motorówka mogła płynąć pod prąd.
Szybkość obrotów śruby nie była stała.
Każdy z trzech (A, B, C) warunków zmieni wynik zadania.

17. Gdyby przyspieszenie ziemskie g było niezależne od odległości środka Ziemi (czyli wszędzie równe 10 m/s2), to z jakiej "wysokości" trzeba by opuścić kamień, by w Ziemię uderzył (cha!, cha!) z prędkością światła?

Z około 300 km (z orbity Challengera).
Z blisko 300 000 km (prawie z Księżyca).
Z blisko 150 000 000 km (z odl. Ziemi od Słońca).
Z prawie 30 000 razy większej niż odległość Ziemi od Słońca.

18. Oszczep rzucony przez atletę porusza się po niemal parabolicznym torze. W najwyższym punkcie tego toru przyspieszenie oszczepu w kierunku ziemi wynosi:

0
g/2
g
2g

19. Z wieży wystrzelono trzy jednakowe kule z tego samego działa, co znaczy z tą samą szybkością początkową: kulę 1 ukosem w górę, kulę 2 - poziomo, 3 - pionowo w dół. Przy idealnych warunkach, szybkości v1, v2 i v3 tuż przed uderzeniem kul w ziemię powinny spełniać zależność:

v1 <  v2 <  v3
v2 <  v1 <  v3
v1 > v2 > v3
v1 = v2 = v3

20. Prędkość kuli wystrzelonej z armaty pod kątem 60 stopni do poziomu powinna (przy pominięciu tarcia) mieć w najwyższym punkcie toru wartość:

0 m/s
Równą połowie wartości początkowej.
Zawsze taką samą niezależną od wysokości.
Równą maksymalnej wysokości podzielonej przez czas wznoszenia.


do góry

Wersja do druku