numer 14(2007)

Od redakcji
Długo nie mogłem się zabrać do tego wypracowania wymuszanego na wszystkich "naczelnych" chyba przez tradycję. Inna sprawa, że dobrze by było gdyby wszyscy naczelni redaktorzy pokazywali przynajmniej od czasu do czasu że żyją i że jeszcze mają coś swoim czytelnikom do przekazania. Czternasty numer nastał. Nastał nie dlatego, że nie mamy już gdzie gromadzić natłoku pisanych do MF artykułów. Nastał, bo już kilku (aż kilku!) Czytelników się o to nastanie upomina.
                                               **********************************************************
Obrazek otwierający ten numer to z internetu wyłowiony niepowtarzalny kryształek wody. Autor tego zdjęcia, japoński lekarz dr Masaru Emoto od lat pracuje nad wodą. Wydał kilka książek, w których stara się udowodnić, że nasze myśli, jeśli na wodzie skoncentrowane, mogą wpływać (nomen omen!!) na właściwości tej wody. Woda poddana pozytywnemu myśleniu ma krystalizować w sposób pokazany na zdjęciu, woda, którą nie życzliwie traktowano odmawia tworzenia pięknych form podczas zamarzania. [więcej...]


Bajka o wodzie, chmurach, garnku i parowozie  Maciej Kolwas
Bul, bul gotuje się woda w garnku. Pęcherzyki z dna garnka wyskakują na powierzchnię wody, tworzą bańkę, ona szybko pęka i przestają być widoczne. Dzyń, dzyń podskakuje pokrywka na garnku. Co się dzieje? Czy to jakiś stworek robi takie zamieszanie? Nie, nic w środku nie ma. To tylko podgrzewany spód garnka przewodzi ciepło do wody. Woda się grzeje, zamienia się na parę wodną. Para wodna zbiera się w pęcherzyki i ponieważ są one dużo lżejsze od wody wyskakują w górę, do powierzchni. W postaci gazu, pary wodnej, wyskakują i znikają, bo pary wodnej nie widać. [więcej...]


LISTY DO REDAKCJI

Pani Małgosia P. z Łomży pyta: "Proszę o poradę: organizuję dyskusję na temat broni jądrowej w starszych klasach LO i potrzebny mi list A.Ensteina do prezdenta USA w sprawie uranu. Nie wiem gdzie go zdobyć"
Odpowiadamy:
w Nrze 7ym "Mojej Fizyki" poświęciliśmy nieco miejsca Einsteinowi i tam też znalazł się list o który Pani prosi. List jest w wersji oryginalnej i w tłumaczeniu. By ułatwić Pani życie zamieszczamy poniżej wersję oryginalną w formie takiej, że tylko skopiować i nadaje się do gazetki ściennej.
To jest tekst dla wszystkich, którzy dochodzą do tematu energii jądrowej na lekcjach fizyki, ale też dla zainteresowanych polityką, historią. Dobra czytanka napisana dość dobrym angielskim przez dość dobrego skrzypka i Geniusza Filozofii i Fizyki. Przyda się nie tylko Pani Małgosi więc z przyjemnością powtarzamy.
List Alberta Einsteina do prezydenta USA F.D.Roosevelta


Pan Jacek pyta: Kiedy i w jakich warunkach dym z komina "ściele się" nisko?
Podejrzewam, że:
Zjawisko to występuje w ściśle określonych warunkach, mianowicie kiedy jest układ dwóch niżów następujących jeden po drugim (rys).

W przekroju poprzecznym: wiatr zawsze wieje w stronę niżu, gdzie później występują prądy zstępujące. Gdy dwa niże występują jeden po drugim, to pomiędzy nimi jest obszar z prądami zstępującymi: to właśnie te prądy "obarczamy" winą za ścielenie się dymu.
Odpowiadamy


Pan Waldemar z Wrocławia prosi o poradę: co powinien czytać z dziedziny fizyki lub nauk fizyko-podobnych magister-inżynier by mieć jakie takie rozeznanie w tym co się w tych branżach dzieje.
Pytanie trafione idealnie. We wstępie do tego numeru piszę właśnie o tym co czytać by się w naszej dziedzinie rozwijać. Nowe rzeczy są jeszcze na wystawach sklepowych.
Podamy (opracowany przez naszego eksperta E.K.) zestaw pozycji, po które trzeba pewnie przejść się do bibliotek, a które są sprawdzone.



do góry