VIII Ogólnopolskie
Spotkanie Demonstratorów Fizyki

Ogólnopolskie Spotkania Demonstratorów Fizyki corocznie odbywają się w innym ośrodku akademickim. Pomysł tych spotkań powstał w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z inicjatywy prof. dra hab. Wojciecha Nawrocika. W ubiegłym roku pracownicy Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego podjęli decyzję o zorganizowaniu następnego takiego spotkania o Opolu. Z grona pracowników Pracowni Dydaktyki Fizyki oraz pozostałych pracowników Instytutu Fizyki powołano Komitet Organizacyjny VIII Ogólnopolskiego Spotkania Demonstratorów Fizyki w składzie:
dr Stanisław Waga - przewodniczący
dr Katarzyna Książek
dr Ireneusz Książek
dr Ewa Pawelec
dr Halina Pięta
mgr Krystyna Raczkowska-Tomczak
dr Roman Szatanik
mgr Agnieszka Wendykier
mgr Andrzej Trzebuniak
Do zadań Komitetu Organizacyjnego należało przygotowanie i zorganizowanie VIII OSDF, zredagowanie programu Spotkania, zorganizowanie imprez towarzyszących. Do prac organizacyjnych bardzo aktywnie zaangażowali się również studenci z Koła Naukowego Fizyków działającego w Instytucie Fizyki.

Tegoroczna konferencja dydaktyczna - VIII Ogólnopolskie Spotkanie Demonstratorów Fizyki - odbyła się w dniach 25 - 27 czerwca 2008 roku na terenie Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego.

W tym roku mieliśmy okazję gościć w Opolu grono wybitnych specjalistów z wielu ośrodków akademickich Polski a także, po raz pierwszy w historii tych spotkań, gości z zagranicy, co stanie się zapewne regułą podczas następnych spotkań. W konferencji wzięło udział 76 osób (lista uczestników w załączeniu - zał. 1.). Uczestnicy spotkania zaprezentowali 23 pokazy i 4 prezentacje multimedialne.

Kolejną inicjatywą Komitetu Organizacyjnego VIII OSDF na Uniwersytecie Opolskim było otwarcie konferencji dla nauczycieli fizyki Opolszczyzny. Dało ono nauczycielom naszego regionu niepowtarzalną możliwość uczestnictwa w swego rodzaju warsztatach pogłębiających w znaczny sposób wiedzę w zakresie metod pracy. Taka zresztą jest istota tych spotkań: wymiana doświadczeń, metod i sposobów demonstracji zjawisk fizycznych, podniesienia atrakcyjności, spektakularności, a nade wszystko przejrzystości eksperymentu fizycznego.

Eksperyment fizyczny jest niezwykle istotnym elementem w procesie nauczania fizyki, która, jak wszystkie przedmioty przyrodnicze, opiera się na doświadczeniu. Opisując i wyjaśniając różne zjawiska fizyczne często korzysta się ze skomplikowanych formuł matematycznych. Dlatego też istnieje potrzeba ilustracji doświadczalnej oraz symulacji tych zjawisk i procesów. Wykonanie dobrego eksperymentu fizycznego wymaga wiele trudu, umiejętności i wiedzy, i to wiedzy nie tylko podręcznikowej ale i praktycznej, którą można uzyskać właśnie dzięki tego rodzaju spotkaniom, warsztatom i sympozjom.

Eksperymenty i prezentacje, które miały miejsce na sympozjum, można podzielić na dwie grupy tematyczne:
Doświadczenia "festiwalowe" - popularyzujące fizykę
Doświadczenia "wykładowe" - ilustracje wykładów z fizyki kursowej
Bogatą i różnorodną ofertę, jaka została zaprezentowana ilustrują poniższe zdjęcia, których całą galerię można obejrzeć na stronie sympozjum http://draco.uni.opole.pl/zjazd/

Dyskusje w trakcie trwania sesji plenarnych i przerw między sesjami były bardzo ożywione i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wymiana doświadczeń, do której doszło podczas konferencji, może zaowocować w przyszłości nowymi rozwiązaniami technicznymi oraz podjęciem współpracy z innymi ośrodkami dydaktycznymi.

Oprócz sesji naukowych organizatorzy przygotowali kilka atrakcji nawiązujących tematycznie do charakteru sympozjum i zainteresowań zawodowych uczestników:
* Zwiedzanie Elektrowni Opole - sponsorowane przez dyrekcję elektrowni oraz przez Uniwersytet Opolski (przejazd uczestników),
* Zwiedzanie wystawy kilkuset lamp rentgenowskich z prywatnej kolekcji dra Jezierskiego,

* Wizyta w obserwatorium astronomicznym UO,
* Spotkanie przy kawie na boisku uczelni połączone z gotowaniem ziemniaków z wykorzystaniem tylko energii słonecznej.

Podczas VIII OSDF odbyła się też uroczysta kolacja i nocny spacer po Opolu.
Uczestnicy VIII OSDF mieli również okazję poznać nasze miasto: wzgórze uniwersyteckie, opolską starówkę, wieżę Piastowską, katedrę opolską oraz "opolską Wenecję". Podczas trwania sympozjum można było nabyć filmy dydaktyczne produkowane przez ośrodek poznański. Opolskie media zainteresowały się VIII OSDF i umieściły niezbędne informacje w prasie i w telewizji.

Organizowana konferencja zakończyła się powodzeniem. Refleksje pokonferencyjne uczestników VIII OSDF zamieszczone zostały na stronie internetowej firmy ZamKor: http://fizyka.zamkor.pl/content/category/7/25/63/.


do góry