XLII Międzyszkolny Turniej Fizyczny
o Puchar Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizycznego

        13 grudnia 2008r. odbył się I i II etap XLII Międzyszkolnego Turnieju Fizycznego, do których przystąpiło 377 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego. Dwa pierwsze etapy konkursu odbyły się w Okręgach - szkoły pełniące tę funkcję przygotowują się na przyjecie uczniów ze wszystkich szkół podległych Okręgowi. Nauczyciele tych szkół w sposób aktywny pomagają OO PTF w organizacji I i II etapu Turnieju. Do każdego Okręgu jest wysyłany delegat z OO PTF, który przywozi ze sobą wcześniej przygotowane testy i zadania. W I etapie uczniowie rozwiązywali test wyboru zawierający 25 pytań. Na rozwiązywanie testów uczniowie mieli do dyspozycji 75 minut, po tym czasie testy zostały sprawdzone na miejscu przez delegata i nauczycieli. Ci zawodnicy, którzy uzyskali 12 i więcej punktów mogli przystąpić do etapu II. W tym etapie do rozwiązania były zadania i pytania o charakterze opisowym Na rozwiązanie tych zadań przeznaczony był czas 90 minut. Odpowiedzi z etapu II zostały zebrane i dostarczone do sprawdzenia przez pracowników Instytutu Fizyki UO. Po podliczeniu punktów z obu etapów zostali wyłonieni półfinaliści - 20 uczniów z najlepszymi wynikami.

        Półfinał i finał odbył się 7 lutego 2009r. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Opolskiego. W półfinale uczniowie mieli do rozwiązania dwa zadania. Zadanie pierwsze polegało na zaproponowaniu sposobu wyznaczenia wartości oporu wewnętrznego ogniwa przy wykorzystaniu wszystkich elementów mających do dyspozycji, a były to: ogniwo o danej sile elektromotorycznej, miliamperomierz, dwie jednakowe żarówki, przewody elektryczne. Zadanie drugie polegało na obliczeniu wartości długości fali świetlnej emitowanej przez laser oraz na określeniu liczby rys na 1 mm siatki dyfrakcyjnej (doświadczenie zostało wcześniej zademonstrowane, dane z eksperymentu potrzebne do obliczeń zanotowane). Po czasie 90 minut zmagań z zadaniami, prace zostały zebrane i przekazane do sprawdzenia pracownikom Instytutu. Podczas tego wolnego czasu (oczekiwania na wyniki) uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać wykładu dr Tomasza Mrozka z Uniwersytetu Wrocławskiego pt.: "Aktywne Słońce".

        Po wykładzie rozpoczął się finał z udziałem sześciu najlepszych zawodników. W tym etapie zawodnicy wykazali się dużą wiedzą z różnych dziedzin fizyki. Odpowiadali na pytania doświadczalne, pytanie dotyczące historii fizyki, pytanie z błędem oraz tzw. pytanie rozrywkowe ułożone przez Koło Naukowe Fizyków UO.

Odpowiedzi uczniów były oceniane przez Jury w składzie: dr hab. Józef Kusz, prof. UO, dr hab. Ryszard Pietrzak, prof. UO, dr Stanisław Waga.
Po około 2 godzin ciekawej rozgrywki, Jury wyłoniło laureatów tegorocznego Turnieju Fizycznego:
I miejsce - Olga Orzechowska, uczennica Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie
II miejsce - Grzegorz Żurek, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku
III miejsce - Żaneta Saj, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu
IV miejsce - Paweł Garncarek, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu
V miejsce - Marek Ledwoń, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu
VI miejsce - Anna Galas, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu


Finałowa "szóstka""


W klasyfikacji zespołowej wygrała drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Opolu. Szkoła ta otrzymała Puchar Zarządu Głównego PTF. Sześciu finalistów zostało obdarowanych cennymi nagrodami ufundowanymi przez: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Kuratorium Oświaty w Opolu, Politechnikę Opolską oraz przez Uniwersytet Opolski.

galerię zdjęć można zobaczyć tutaj


do góry