numer 26(2011)


Od Redakcji  W. Dindorf

Wigilia
Kondensacja myśli
Tłok na łączach telepatycznej komunikacji
Na każdym kanale podobnie
Gdzie nie zalogujesz - to samo
Życzenia wyklikane z ekranu
To sztampa czyli
Wesołych Świąt
Bracie, siostro, mamo!
                                              ...więcej


Cząstki splątane - nierówność Bella, próba wyjaśnienia  S. Prochocki
Mechanika kwantowa niesie za sobą mnóstwo paradoksów burzących spokój naszych umysłów i przeczą logice, którą znamy z życia codziennego. Wydaje nam się, że prawa rządzące makroświatem i mikroświatem powinny być takie same, przynajmniej co do zasad ogólnych. Nie może być dwóch rzeczy w tym samym miejscu, jak coś jest białe to nie jest czarne, jak coś jest to jest, a nie trochę jest a trochę nie jest. Przyzwyczajeni jesteśmy do prawd kategorycznych. Tymczasem mechanika kwantowa jest zaprzeczeniem takiego podejścia do świata. Wszędzie napotykamy w niej niepewność i niewiadome. Wszystko jest w niej jedynie prawdopodobne, nieokreślone i rozmyte....więcej


Jaka brzydka katastrofa! Grzegorz Sęk
W trzecim tegorocznym numerze dwumiesięcznika "Fizyka w szkole" ukazał się artykuł pod tytułem "Asteroida - realne zagrożenie", podpisany przez Panią I. C. Z tytułu i treści wynika, iż autorka chce nas przestrzec przed katastrofą, jaka grozi Ziemi ze strony niewielkich ciał niebieskich. Tymczasem to sam artykuł okazał się katastrofą, co postaram się udokumentować w kilkunastu zdaniach. ...wiecej


Z LISTÓW DO REDAKCJI
 

Pan Paweł Janowski "pobił" naszą redakcję w rozwiązaniu zagadki z numeru 25 (Znajdź kulkę) Przytoczmy postępowanie:
1. 9 kulek dzielmy na trzy równe grupy.
2. Bierzemy dwie "trójki" i ważymy. Ta szalka, która przeważa zawiera cięższą kulkę.
3. Bierzemy wówczas tę "trójkę" zawierającą cięższą kulkę, wybieramy dwie kulki i ważymy.
4. I tak znajdujemy cięższą kulkę: albo to będzie kulka na jednej z szalek albo to będzie kulka odłożona (w przypadu gdy szalki będą w równowadze).
5. W przypadku gdyby pierwsze ważone dwie "trójki" były w równowadze to wiemy, że cięższa kulka jest wśród "trójki" odłożonej. Wówczas postępujemy analogicznie jak w pkt. 3.
Podsumowując: wystarczą dwa ruchy aby znaleźć cięższą kulkę.
GRATULUJEMY rozwiązania!


 

Szanowna Redakcjo,
nazywam się Łukasz Rypina, jestem pracownikiem Politechniki Koszalińskiej. Przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej od listopada 2010r Politechnika Koszalińska realizuje projekt Wirtualna Fizyka-Wiedza Prawdziwa (wartość projektu to około 5 mln złotych). Jest on współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania uczniów szkół ponadgimnazjalnych dziedziną fizyki do poziomu umożliwiającego kontynuację kształcenia na kierunkach technicznych i przyrodniczych.

Głównym zadaniem projektu Wirtualna Fizyka-Wiedza prawdziwa jest dokonanie zmian w podejściu do nauczania fizyki w szkołach ponadgimnazjalnych poprzez wdrożenie innowacyjnego programu nauczania wskład którego wchodzi:

- 100 edukacyjnych gier wideo
- 100 gier wykonanych w technologii flash
- 10 filmów w formie ciekawostek
- 30 filmów zrealizowanych kamerą szybkościową
- podręcznik
- odtwarzacz Blu-ray,

Taki zestaw interaktywnych narzędi otrzymuje każdy nauczyciel biorący udział w Projekcie. Obecnie projekt jest na etapie testowania w 49 szkołach ponadgimnazjalnych.

Więcej informacji nt. projektu znajdą Państwo tutaj.