XXXVII MIĘDZYSKOLNY TURNIEJ FIZYCZNY

ZADANIA OPISOWE

Zadanie 1
W pionowo zorientowanym cylindrze, wirującym ze stałą prędkością kątową wokół pionowej osi cylindra, znajduje sie woda gazowana. Opisać, jak zachowuje się woda w cylindrze, jaki kształt ma powierzchnia cieczy oraz określić jak poruszają się pęcherzyki gazu w wodzie.


Zadanie 2
Opisać i wyjaśnić sposób określenia znaku ładunku na listkach elektroskopu za pomocą pręta ebonitowego naładowanego ujemnie. Wykonać odpowiedni rysunek.


Zadanie 3
Przez wnętrze pionowo ustawionej zwojnicy przelatują kolejno spadające swobodnie następujące ciała: a) drewniana kulka o masie m; b) szklana kulka o masie m naładowana ładunkiem q; c) zorientowany pionowo magnes sztabkowy. Opisać i uzasadnić ruch tych ciał, jeżeli:
1. końce zwojnicy są złączone ze sobą przewodnikiem;
2. końce zwojnicy nie są ze sobą połączone.


Zadanie 4
Ferromagnetyczny walec jest tak namagnesowany, że bieguny N i S znajdują się na jego podstawach. Pięć takich magnesów wpuszczono do pionowo ustawionego cylindra o średnicy nieco większej od średnicy walca. Biegun N znajduje się u dołu magnesu pierwszego, trzeciego i piątego, w kolejności wpuszczania, natomiast biegun S znajduje się u dołu pozostałych magnesów. Wykonać rysunek oraz opisać, jak zachowują się magnesy w cylindrze. Czy jest inny taki układ, który zachowuje się analogicznie do magnesów w cylindrze?


Zadanie 5
Opisać zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia zachodzące na powierzchni odgraniczającej powietrze od wody o współczynniku załamania równym n. Wykonać odpowiedni rysunek ilustrujący to zjawisko.


Zadanie 6
Opisać doświadczenie, w którym przejawia się kwantowa natura światła.


Opracował
dr Stanisław Waga
Instytut Fizyki UO