Józef Musielok
Urodziłem się w 1946 roku w Toszku, na pograniczu Górnego Śląska i Opolszczyzny. Studia fizyczne ukończyłem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu i z tą uczelnia związałem całą swoją działalność zawodową. W tej uczelni pracowałem na stanowiskach: asystenta, starszego asystenta, adiunkta i obecnie profesora. Doktoryzowałem się na Uniwersytecie Wrocławskim w 1976 roku a habilitację uzyskałem w 1991 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na podstawie monografii Starkowskie rozszerzenie linii widmowych i jego wykorzystanie w diagnostyce plazmy. Z wnioskiem o nadanie mi tytułu profesora wystąpiła Rada Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej toruńskiego uniwersytetu.

Moja tematyka badawcza koncentruje się wokół następujących zagadnień:
- eksperymentalne wyznaczanie prawdopodobieństw przejść linii widmowych;
- badanie poszerzenia i przesunięcia linii widmowych, wynikającego z oddziaływania atomów ze środowiskiem plazmowym;
- spektroskopowa diagnostyka plazmy.

W 1980 roku, realizując badania finansowane z Funduszu Marii Skłodowskiej-Curie przebywałem na 3- miesięcznym stażu naukowym w National Bureau of Standards (USA). W latach 80-tych, korzystając ze stypendium Alexandra von Humboldta, prowadziłem badania w Instytucie Fizyki Eksperymentalnej w Ruhr-Universität w Bochum. Współpraca z ośrodkiem w Bochum była następnie kontynuowana poprzez realizację wspólnych projektów badawczych finansowanych przez DFG - Sonderforschungsbereich Plasmaphysik. W latach 90-tych ponownie zaangażowałem się w realizację polsko-amerykańskiego programu badawczego, poświęconego eksperymentalnemu wyznaczaniu stałych atomowych. W ramach tego programu pracowałem w National Institute of Standards and Technology (USA) łącznie przez około 2 lata.

Mój dorobek naukowy to ponad 120 prac opublikowanych w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym lub zamieszczonych w materiałach międzynarodowych konferencji naukowych. Wypromowałem, jak dotąd, dwóch doktorów, recenzowałem 5 prac doktorskich i jedną habilitacyjną.

W swej karierze akademickiej w opolskiej uczelni pełniłem wiele funkcji administracyjnych: przez 2 lata byłem prodziekanem ds. studenckich Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, przez 3 lata pełniłem funkcję dyrektora Instytutu Fizyki, a następnie przez dwie (3-letnie) kadencje funkcję prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą. W latach 1999-2002 byłem członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. W 2002 roku zostałem wybrany rektorem Uniwersytetu Opolskiego.

Członkiem PTF jestem od 1968 roku. W macierzystym, Opolskim Oddziale, pełniłem prawie wszystkie funkcje - od członka zarządu do przewodniczącego oddziału. W okresie od 1996 do 2003 byłem członkiem Zarządu Sekcji Optyki PTF. Ponadto od 1972 roku jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego a od 1989 członkiem Societas Humboldtiana Polonorum. Zaangażowałem się w prace Sekcji Fizyki Plazmy Komitetu Fizyki przy PAN, pełniąc od roku 1997 do 2003 funkcję wiceprzewodniczącego Sekcji. Od 1992 roku jestem członkiem Sekcji Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optyki (FAMO) Komitetu Fizyki przy PAN a od chwili utworzenia Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optyki jestem członkiem jego Rady Naukowej.

Prowadzę wykłady z fizyki atomowej i molekularnej oraz podstaw optyki nieliniowej.

Z żoną Dorotą mamy czworo dzieci: Ewę, Katarzynę, Dominikę i Łukasza. Mamy też wnuczkę Emilię. Nadal mieszkam w Toszku.

JM