PYTANIA TESTOWE
na
XXXVII MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ FIZYCZNY

Nr 1. Pojazd pokonał pewien dystans jadąc stale w jednym kierunku. Przejechał najpierw odcinek drogi o długości równej 10 km w czasie 10 min., potem przebył jeszcze odległość 20 km w czasie 30 min., a następnie jechał przez 20 min. ze stałą szybkością równą 120 km/h. Drugi pojazd przebył ten sam dystans w takim samym czasie, jadąc ze stałą szybkością równą:

70 km/h
60 km/h
50 km/h
40 km/h

Nr 2. W chwili początkowej dwa ciała poruszają się ruchem jednostajnym w tym samym kierunku wzdłuż linii prostej. Ciało A, które porusza się z szybkością v, zawraca w stronę przeciwną po upływie czasu t, natomiast ciało B, które porusza się z szybkością 2v, zwraca po upływie czasu 2t. Proces zawracania można traktować tak, jak odbicie doskonale sprężyste. Jeśli w chwili początkowej położenia ciał pokrywały się, to po czasie 3t odległość między ciałami wynosi:

vt
2vt
3vt
4vt

Nr 3. Samochód sportowy startuje z miejsca i po upływie 3 sekund ruchu jednostajnie przyspieszonego po linii prostej osiąga prędkość v = 30 m/s (108 km/h). Przebywa w tym czasie odległość równą:

10 m
30 m
45 m
90 m

Nr 4. Na rysunku przedstawiono wykres zależności przyspieszenia od czasu dla ciała poruszającego się ruchem prostoliniowym. Jeśli w chwili początkowej ciało było nieruchome, to prędkość średnia ciała po upływie 10 sekund trwania ruchu ma wartość:

5 m/s
10 m/s
50 m/s
100 m/s


Nr 5. Ciało rzucone w próżni pionowo w górę osiągnęło wysokość maksymalną równą H i spadło po upływie czasu t od momentu rozpoczęcia ruchu. W chwili 0,75 t ciało znajdowało się względem punktu wyrzucenia na wysokości:

0,75 H
0,5 H
0,25 H
9/16 H

Nr 6. Pod wpływem działania trzech sił ciało pozostaje w stanie równowagi. Jeśli dwie z nich są wzajemnie prostopadłe i każda ma wartość równą N, to wartość trzeciej siły wynosi:

10 N
20 N
N
N

Nr 7. Punkt O jest osią obrotu pręta o masie m, utrzymywanego w pozycji poziomej prze linę przerzuconą przez bloczek (Rys.). Masę bloczka i liny można zaniedbać. Układ pozostanie w równowadze wtedy, gdy do drugiego końca liny zostanie przyczepiony odważnik o masie:

0,5 m
1 m
2 m
zależnej od długości pręta

Nr 8. Dwa ciała spadają swobodnie w próżni z różnych wysokości. Jeżeli stosunek końcowych energii kinetycznych ciał ma wartość 4, to stosunek wysokości, z których one spadają, jest równy:


2
4
16

Nr 9. Na ciało o ciężarze ,umieszczone na równi pochyłej, działa siła reakcji (Rys.). Jeżeli ciało zsuwa się z przyspieszeniem , to drugą zasadę dynamiki Newtona, poprawnie w tym przypadku, przedstawia równanie:




brak poprawnej odpowiedzi



Nr 10. Z działa o masie równej 1000 kg wystrzelono poziomo pocisk o masie równej 10 kg. Prędkość pocisku wynosi 200 m/s. Stosunek wartości pędu pocisku do pędu odrzutu działa jest równy:

100
2
1
zależy od prędkości odrzutu ciała

Nr 11. Która z wymienionych wielkości fizycznych posiada w układzie SI jednostkę, którą można zamienić na kWh?

Moc silnika
Moment bezwładności
Moment pędu
Moment siły

Nr 12. Na stole leżą trzy jednakowe pręty, każdy o masie m i długości l. Jaką minimalną pracę należy wykonać w polu grawitacyjnym, aby z tych prętów ustawić na stole konstrukcję w kształcie odwróconej litery U (Rys.) w płaszczyźnie pionowej, prostopadłej do powierzchni stołu?

3 mgl
2 mgl
1,5 mgl
mgl





Nr 13. Okres pionowych drgań ciała zawieszonego na sprężynie wynosi 1 s. Odległość między górnym i dolnym położeniem ciała równa się 4 cm. Wartość prędkości maksymalnej ciała w tym ruchu wynosi:

0,08pi m/s
0,04pi m/s
0,04 m/s
0,02 m/s

Nr 14. W dwóch zbiornikach zwierających ciecze o gęstościach odpowiednio równych d = 800 kg/m3 oraz 1,5 d, pływają swobodnie kule o jednakowych masach (Rys.). Różnica sił wyporu, działających na kule, ma wartość równą:

4000 N
400 N
0 N
nie wiadomo, ponieważ nie podano objętości ciał

Nr 15. Gaz doskonały o temperaturze T poddano kolejno po sobie następującym przemianom:
- izochoryczne czterokrotne zwiększenie ciśnienia
- izotermiczne rozprężanie do dwukrotnie większej objętości
- izobaryczne ochłodzenie do dwukrotnie niższej temperatury.
Końcowa temperatura gazu ma wartość:

4 T
2 T
T
0,5 T

Nr 16. Silnik Carnota w jednym cyklu oddaje do chłodnicy 75% energii pobranej ze źródła ciepła o temperaturze równej 400 K. Temperatura chłodnicy ma wartość:

100 K
200 K
250 K
300 K

Nr 17. Które z wymienionych zjawisk nie zachodzi w stanie nieważkości?

Drganie kulki zawieszonej na sprężynie
Przyleganie wody do szkła
Rozszerzalność termiczna
Konwekcja

Nr 18. Dipol elektryczny, umieszczony w zewnętrznym jednorodnym polu elektrostatycznym (Rys.), posiada największą energię potencjalną wtedy, gdy natężenie pola przedstawia wektor:

E1
E2
E3
E4

Nr 19. Dwa jednoimienne ładunki punktowe są unieruchomione w odległości d od siebie. Po ich uwolnieniu ładunki oddalają się wzajemnie. Suma energii kinetycznych tych ładunków w chwili , gdy znajdują się w odległości 2d od siebie wynosi:

0,25
0,5

2

Nr 20. Kondensator płaski naładowany do napięcia U = 100 V posiada energię równą 5 mJ. Wynika stąd, że ładunek zgromadzony na jednej z okładek kondensatora ma wartość równą:

0,05 mC
0,02 mC
0,1 mC
0,5 mC

Nr 21. Napięcie U przyłożono do dwóch oporników R1 i R2, połączonych ze sobą równolegle. Stosunek natężeń prądów I1 : I2, płynących przez te oporniki, jest równy 2. Następnie napięcie U przyłożono do tych samych oporników, lecz połączonych ze sobą szeregowo. Stosunek wartości napięć U1 : U2 na tych opornikach jest równy:

16
4
1
0,5

Nr 22. Dwa pręty o jednakowych długościach i różnych średnicach są wykonane z tego samego metalu. Napięcie U, przyłożone do końców każdego z prętów, powoduje wydzielenie się w nich mocy odpowiednio równych: P i 4P. Porównując średnice prętów można stwierdzić, że średnica pręta, w którym wydziela się większa moc jest:

czterokrotnie mniejsza
dwukrotnie mniejsza
dwukrotnie większa
czterokrotnie większa

Nr 23. Dwa, jednakowo długie, równoległe względem siebie przewodniki, przez które płyną prądy elektryczne, przyciągają się wzajemnie. Jeżeli na przewodnik, w którym płynie prąd elektryczny o natężeniu I działa siła F, to na drugi przewodnik, w którym płynie prąd o natężeniu 10I działa siła:

10F i oba prądy płyną w kierunkach zgodnych
10F i oba prądy płyną w kierunkach przeciwnych
F i oba prądy płyną w kierunkach przeciwnych
F i oba prądy płyną w kierunkach zgodnych

Nr 24. Dwa płaskie zwierciadła są ustawione prostopadle względem siebie. Między zwierciadłami ustawiono symetrycznie plakat z napisem w płaszczyźnie prostopadłej do dwusiecznej kąta prostego. Patrząc znad plakatu na zwierciadła widać:

trzy poprawne napisy
dwa poprawne napisy i jeden odwrócony napis
jeden poprawny napis i dwa odwrócone napisy
trzy odwrócone napisy

Nr 25. Na jednej szalce wagi laboratoryjnej znajduje się odważnik o masie m = 100 g, a na drugiej izotop miedzi rozpadający się zgodnie z reakcją:

Okres połowicznego rozpadu izotopu wynosi 12,9 godziny, a mase spoczynkową antyneutrina można zaniedbać. Jeśli w chwili początkowej waga jest w stanie równowagi, to po upływie jednej doby:

równowaga zostanie zachowana
przeważy szalka, na której jest izotop miedzi
przeważy szalka, na której jest odważnik
wskazania wagi są zależne od kierunku, w którym wyrzucone są cząstki z jąder izotopu miedzi


Opracował
dr Stanisław Waga
Instytut Fizyki UO

Wersja do druku