Zadania



Zad. 1. Pobrać z platformy projekt symul_rzuty.zip. Skompilować i uruchomić program. Przeanalizować kod w części napisanej „ręcznie”. Projekt jest oparty o szablon "simulation with presentation" oraz wcześniejszy projeky "rzuty". Należy zwócić uwagę na dodanie promienia do struktury Czastka i związane z tym zmiany w kodzie procedury JedenKrokZOdbiciem. Podobnie jak we wcześniejszy projekcie dokonać zmiany:

Zad. 2. W oparciu o szablon "simulation with presentation" napisać program-symulator modelujący ruch jednej cząstki gazu doskonałego zamknietej w prostkokątnym naczyniu. Innymi słowy, cząstka od zderzenia do zedrzenia ze ściankami naczynia porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

Zad. 3. Dwie kule swobodne (nie ma pola grawitacyjnego) zderzają się sprężyście. Zderzenie kul jest centralne ponieważ środki kul poruszają się po tej samej prostej. Wtedy po zderzeniu kule mają, zgodnie z prawem zachowania energii i pędu, nowe prędkości:
zderzenie wzory
gdzie: j - przekaz pędu; V1- - prędkość kuli pierwszej przed zderzeniem; V1+ - prędkość kuli pierwszej po zderzeniu; m1 - masa kuli pierwszej. (Dla drugiej cząstki oznaczenia są analogiczne.)
W oparciu o szablon "simulation with presentation" napisać program-symulator modelujący zderzenie dwóch kul. Należy wziąć pod uwagę to, że kule mogą się różnić promieniami.